Na co zwrócić uwagę tworząc plan treningowy?

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Każdy, kto kiedykolwiek uprawiał kulturystykę pamięta, że dobry plan treningowy to podstawa.

Zidentyfikowanie celów treningu, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych oraz dobór optymalnych ćwiczeń, ich konfiguracji i intensywności pozwala na zoptymalizowanie efektów treningu ,a także umożliwia dokonanie oceny postępów.

Tak jak w większości sportów, również w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w granicach których osiągane będą założone cele, np.

Ten tekst wydaje się bardzo zajmujący? Jeśli tak, to zobacz także inne polecane hamownia wrocław treści, ponieważ wydają się być równie interesujące oraz pochłoną Cię kompletnie.

budowanie masy mięśni czy zwiększanie siły. Wyznaczenie celów kształtuje konfigurację treningu, to znaczy dobór środków poprzez które chcemy je osiągnąć. Na wspomnianą konfigurację składają się takie elementy jak:

– ilość sesji treningowych w ujęciu tygodniowym,

– kolejność wykonywanych ćwiczeń,

– wykorzystane obciążenie,

– ilość serii wykonywanych w trakcie pojedynczego ćwiczenia,

– liczba powtórzeń wchodzących w skład jednej serii,

– długość przerw między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Prawidłowe zaplanowanie treningu oraz jego ciągła realizacja stanowią bardzo istotne składniki, ponieważ umożliwiają harmonijny rozkład obciążeń na wszystkie grupy mięśni oraz zapobiegają przeciążeniu pojedynczego zespołu mięśni.

Czy ten artykuł przypadł Ci do gustu tak bardzo, że chcesz zapoznać się z innym? To fantastycznie. Zatem tutaj kliknij, zobacz, sprawdź (https://timefordentist.pl/aktualnosci/) sporo newsów.

Tak samo ważnym czynnikiem jest dostosowanie treningu do własnych możliwości. Nie każdy organizm odpowiada tak samo na bodźce treningowe, co powoduje rozbieżności w wypracowanych rezultatach, a może także skutkować przetrenowaniem, a w niektórych przypadkach kontuzją.

Zaprojektowanie odpowiedniego panu może okazać się za trudne, zwłaszcza dla początkującego. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach aby samemu zaplanować swój trening, możemy poprosić o pomoc trenera albo powierzyć ułożenie planu firmie, która profesjonalnie układa plany treningowe. Sprawi to, że nasz trening będzie odpowiednio rozplanowany a nam nie pozostanie nic innego jak zabrać się za jego realizację.