Komplet wag aptecznych składa się z dwóch wag: wagi aptecznej do proszków, która posiada dokładność 1 mg oraz wagi do płynów o max obciążeniu 2 kg i dokładności 0,01g.
Wskazane jest, aby waga apteczna posiadała kalibrację wewnętrzną, co pozwala wyeliminować błędy wskazań wagi w dłuższym okresie użytkowania. Wagi apteczne z kalibracją wewnętrzną zawsze ważą poprawnie nawet przy dużych skokach temperatury. Ponadto wagi z kalibracją wewnętrzną można bez problemu transportować w dowolne miejsce na świecie, a wskazanie wagi zawsze będzie właściwe (więcej w tym temacie – do sklepu).
Wagi do proszków mające osłonę przeciwpodmuchową lub szafkę przeciwwietrzną umożliwiają użytkowanie wagi w komorze laminarnej. Zdarza się stosować w recepturze aptecznej wagi apteczne z zablokowaną kalibracją. Należy jednak pamiętać, że wagi apteczne z zablokowaną kalibracją i legalizacją wymagają stabilnej temperatury otoczenia oraz nie wolno takich wag transportować.
W przypadku wag aptecznych można odnotować zależność, że im droższa waga tym lepsza oznacza to, że tania waga apteczna posiada dłuższy czas stabilizacji pomiaru oraz jest mało odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Jeśli spodobał Ci się omawiany artykuł, kliknij ten odnośnik – na pewno również warto zobaczyć tu kolejny ciekawy materiał.
Wagi apteczne z wagowym układem pomiarowym Monobloc oraz z kalibracją wewnętrzną to najrozsądniejsze wyjście dla przemysłu aptecznego.