Co zrobić gdy bliska osoba się jąka?

Jąkanie to przypadłość, z którą w Polsce walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć należy zadbać o trafną opiekę osoby dotkniętej tym problemem. Rodzina i przyjaciele muszą wiedzieć czym jąkanie jest spowodowane, jak przebiega leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jedną z przyczyn jąkania jest tzw.https://www.eccoholiday.com/region/hiszpania/costa-del-sol/ – https://eccoholiday.com/region/hiszpania/costa-del-sol/ -jąkanie rozwojowe wynikające z naturalnej niepłynności w mówieniu małego dziecka. Próbuje ono w takiej sytuacji wyrazić słowami swoje emocje szybciej niż umie. Czynnikami pogłębiającymi jąkanie mogą być również uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak sytuacje intensywnie stresujące w młodym wieku (np. wypadek samochodowy) czy niewłaściwe reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy wytykanie błędów może być przyczyną pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli zauważymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, szczególnie, gdy wiążą się one z emocjonalnym zachowaniem dziecka, dobrze poprosić o pomoc specjalistę. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem zapewne będzie wartościowym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w konkretnej sytuacji, a co ważniejsze dobierze sposoby leczenia. Terapia jąkania w znacznej ilości przypadków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty.

Terapia
Można wymienić dużo technik leczenia jąkania.

Jeśli masz ochotę wyszukać artykuły na prezentowany temat, to przejdź tutaj skrzypovita i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Najbardziej popularne metody klasyczne włączają takie działania jak praca nad identyfikacją i likwidacją przyczyn strachu, ćwiczenia rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mową przy zastosowaniu wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Kolejną metodą jest nieco dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu przebiegu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia wyjątkowo ważne jest właściwie wsparcie ze strony najbliższych pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić bez zmian, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli potrzebujesz pomocy zobacz stronę

Źródło: Szerszeńska