Problemy z jąkaniem

Jąkanie to przypadłość, z którą w Polsce zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci.

Mowa

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Jąkanie to przypadłość, z którą w Polsce zmaga się około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można skutecznie leczyć warto zadbać o odpowiednią opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzice muszą dowiedzieć się z czego jąkanie wynika, jak wygląda leczenie i gdzie szukać pomocy.

PrzyczynyJedną z przyczyn jest tzw. jąkanie rozwojowe związane z naturalną niepłynnością w mówieniu uczącego się mówić dziecka. Próbuje ono wtedy wyrazić słowami swoje myśli, emocje szybciej niż fizycznie jest w stanie. Czynnikiem powodującym jąkanie mogą być również uszkodzenia neurologiczne. Przyczyna jąkania może też tkwić w czynnikach zewnętrznych jak sytuacje silnie stresujące w młodym wieku (np. koszmar senny, szczepionka, wypadek samochodowy, zawstydzające wydarzenie) czy nieodpowiednie reagowanie na problemem niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka, wytykanie błędów, kończenie za dziecko słów, okazywanie zniecierpliwienia, omawianie problemu dziecka w jego obecności może prowadzić do pogłębienia jąkania.

PomocJeżeli zauważymy u dziecka problemy z mówieniem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda z dużym doświadczeniem będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on zrozumieć przyczyny problemu w danym przypadku, a co ważniejsze zaproponuje metody leczenia. Terapia jąkania w większości przypadków daje bardzo dobre efekty.

LeczenieIstnieje wiele metod leczenia jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne obejmują takie działania jak praca nad poznaniem i zlikwidowaniem przyczyn lęku, ćwiczenia oddechowe i rozluźniające, ćwiczenia panowania nad mówieniem przy pomocy pauz, wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Inną metodą jest nieco kontrowersyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uporządkowaniu procesu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia bardzo ważne jest odpowiednie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. Rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie, mieć dużo cierpliwość i okazywać wsparcie osobie z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy sprawdź stronę Szerszenska.com – leczenie jąkania

Źródło: Stylownik