Jeżdżenie rowerem to sport zdobywający coraz więcej fanów. Pedałując dzielnie przed siebie nie tylko zdobywamy piękną oraz smukłą sylwetkę i zwiększamy masę mięśniową. Rezygnując z nieekologicznych form transportu nie niszczymy w dodatku środowiska. Zalety niewątpliwie są znaczące jednak uwagę trzeba w pierwszym rzędzie zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy kupić?
Wybór roweru nie jest taki prosty jak na początku byśmy mogli pomyśleć. Od tego po jakim terenie będziemy jeździć zależą elementy tworzące nasz dwukołowiec. Warto odwiedzić niejeden sklep rowerowy, porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na ten temat. Różne ramy, hamulce czy kąty nachylenia kierownicy w danych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Istotne jest, by dobrze dopasować rowery górskie, wyczynowe czy użytkowe. Dzięki temu jazda stanie się prawdziwą radością.
W szczególności warto zwrócić uwagę na dwa zasadnicze modele – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w ruchu miejskim. Ważnymi właściwościami są wysoko zamontowana, giętka kierownica, większe i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i lepszą widoczność, dobre oświetlenie i przepisowe zamontowanie znaków ostrzegawczych oraz osłony stałe na łańcuch zabezpieczające przed zabrudzeniem w ciągu jazdy. Niejednokrotnie uzupełnione są koszykami i systemem chroniącym przed kradzieżą. Zazwyczaj też rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na płaskim terenie są niepotrzebne.
W wypadku wycieczki w tereny górzyste zalecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są one do jazdy terenowej, np. w górach. Charakteryzuje je zwłaszcza niższa, dodatkowo wspierana rama, silna, ale lżejsza konstrukcja i skuteczne hamulce.
Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, których rozwiązanie techniczne sprawia, że jadący potrafią rozwinąć bardzo szybkie jak na rower prędkości. Poza tą właśnie zaletą mają one również kilka wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność. Nade wszystko narzucają one konieczność gładkiej nawierzchni, trudno jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma poważnie ograniczone pole widzenia.
Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim rower , o którym marzymy i odstawić samochód do garażu.