Jaką kartę trzeba mieć podczas jakiegokolwiek wyjazdu za granicę i jak ją uzyskać?

Amatorskie narciarstwo albo łyżwiarstwo to dyscypliny sportowe o znacznym ryzyku urazowym – co prawda nie wolno zapeszać, ale na zaczynające się ferie zimowe Narodowy Fundusz Zdrowia ma parę wskazówek dla pacjentów.

Pierwsza wskazówka odnosi się do potrzeby pilnego leczenia w wypadku choroby lub urazów w czasie pobytu na terenie naszego kraju, ale poza obszarem stałego zameldowania. Druga wskazówka to przypomnienie: jadąc za granicę trzeba pamiętać o karcie EKUZ. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to także niezwykle ważna sprawa. Jeśli wypoczywamy poza obszarem stałego zameldowania w naszym kraju, posiadamy prawo zgłaszać się do dowolnej przychodni rodzinnej funkcjonującej na tym terenie. Przy pomocy wyszukiwarki można niezwykle szybko sprawdzić, gdzie dokładnie przyjmuje lekarz POZ w jakimkolwiek zakątku kraju. Jeśli chodzi o nocną albo świąteczną opiekę zdrowotną, to trzeba mieć świadomość tego, że tego typu typ opieki jest udzielany w godz. od 18-tej do 8-ej rano w dniach powszednich oraz przez całą dobę w dni wolne od pracy.
NFZ

Autor: Maciej Lewandowski
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku niespodziewanego zachorowania lub pogorszenia się stanu zdrowia, moglibyśmy się zgłosić po pomoc do każdego punktu świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. Przykładowo w tamtym miejscu, gdzie mamy blisko. Bez względu na to, w którym miejscu mieszkamy i do jakiego lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej złożyliśmy swoją deklarację. Lekarz pełniący dyżury w czasie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej mógłby udzielić pomocy w uwarunkowaniach ambulatoryjnych, w domu chorego (w wypadkach uzasadnionych) oraz przez telefon.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, zatem karta EKUZ, bardzo nam się może przydać, jeśli w czasie wycieczki na obszarze UE zachorujemy albo będziemy zmuszeni korzystać z jakiejkolwiek pomocy lekarskiej. Tego typu karta EKUZ jest przez NFZ wydawana za darmo i w razie pozytywnego potwierdzenia praw, prawie natychmiast.