Z jakimi wadami oczu powinniśm zgłosić się do okulisty oraz jak dobrać właściwe okulary?

Nie należy żadnego człowieka przekonywać o tym, jak niezwykle istotnym narządem jest wzrok oraz jak niezwykle źle wpływa na życie jego nieprawidłowe działanie. Jeżeli zaobserwujemy u nas dysfunkcje ostrości wzroku lub dolegliwości bólowe oczu, to powinniśmy pójść do specjalisty.

Wady wzroku w większości wypadków można zdiagnozować niezwykle wcześnie przy badaniu okulistycznym oraz zatrzymać efektywniej ich postęp.
okulista

Autor: Andrew Quartley
Źródło: http://www.flickr.com
Co poniektóre dolegliwości narządów wzroku takie jak zmętnienie soczewki lub jaskra, mogą występować rodzinnie. Gdy mamy w rodzinie kogoś obciążonego dolegliwościami widzenia, to musimy troszczyć się o profilaktykę i robić każdego roku badanie oczu. Wizyta u takiego lekarza jak okulista jest także potrzebna osobom po 40 roku życia. Okresowe badanie wzroku u okulisty daje możliwość wczesnego wykrycia chorób, które wstępnie przebiegają bezobjawowo. Może to być przykładowo jaskra. Znaczna liczba pacjentów przychodzi do okulisty już z bardzo dużym ubytkiem pola widzenia, a jest to niestety definitywne w wypadku jaskry. W czasie wizyty u okulisty może się okazać, że będzie konieczne również przeprowadzenie innych badań, żeby bardziej szczegółowo zbadać oczy. Zdarza się to najczęściej w takiej sytuacji, kiedy okulista zauważy zatrważające zmiany. Po przeprowadzeniu znacznej ilości badań i zdiagnozowaniu mankamentów widzenia, okulista (okularium.pl – okulista puławy) może wybrać nam właściwe soczewki kontaktowe albo okulary.
Właściwe szkła kontaktowe lub okulary powinny być dobierane wyłącznie po konsultacji z okulistą. Kupowanie gotowych okularów powodować może pogorszenie jakości widzenia. Nieodpowiednie soczewki kontaktowe albo szkła w okularach, wywołują często bólu głowy i dysfunkcje wzroku.

Do wyboru właściwych soczewek kontaktowych osoby pełnoletnie potrzebują wyłącznie jednej wizyty u okulisty, a dzieciom i młodym ludziom, będą potrzebne 2, ponieważ wzrok mogą bardzo akomodować. Akomodacja może zamaskować wady wzroku szczególnie, jeśli chodzi o nadwzroczność.