W jaki sposób łatwo skontrolować stan swoich stawów lub mięśni?

Choć medycyna może pochwalić się nieprzerwanym rozwojem i niemal co roku można zauważyć nowe techniki walki z przeróżnego gatunku dolegliwościami, wiele osób boryka się z problemami dotyczącymi bólu stawów.

Układ kostny i mięśniowy człowieka jest narażany na znaczne obciążenia – warto wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy profesjonalnie żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują znaczne siły: niezłym przykładem może być prosta czynność wchodzenia na schody, w czasie której na staw kolana działa obciążenie ponad 200 kg.

Osobami, które najczęściej narażone są na urazy stawów i mięśni są sportowcy – również amatorzy. Jednak problemy ze stawami są nadzwyczaj częste wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Jeśli odczuwamy dyskomfort powiązany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest zweryfikować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i niekosztownych badań, które przeprowadzane są bez zbędnego oczekiwania, takich jak np. emg (opis EMG).

badanie

Dzięki temu badaniu można szybko sprawdzić stan układu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie nie powinno być bolesne, zdarzać się może, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dób po zabiegu. Następnym ważnym badaniem, które rzetelnie przedstawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie podstawowych elementów kolana (jak choćby rzepka), jest ono przy tym zupełnie bezbolesne. Do badania usg nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego konkretnych przeciwwskazań (jak w wypadku wspomnianego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Trzeba mieć świadomość, że niezwykle poważną rolę pełni badający lekarz, dlatego że to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i skierować uwagę na niepokojące zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć nieco czasu na znalezienie doświadczonego specjalisty, polecam .

Ignorowanie nawet niewielkich przypadłości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może wystawić nas na ciężkie konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają interwencji chirurgicznej. Nawet jeśli nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości wybrać się do fachowca – opisane badania nie są kosztowne, np. usg kolana to koszt nieco ponad 100 zł.