W jaki sposób łatwo skontrolować stan swoich stawów lub mięśni?

Choć medycyna może pochwalić się nieprzerwanym rozwojem i niemal co roku można zauważyć nowe techniki walki z przeróżnego gatunku dolegliwościami, wiele osób boryka się z problemami dotyczącymi bólu stawów.

Układ kostny i mięśniowy człowieka jest narażany na znaczne obciążenia – warto wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy profesjonalnie żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują znaczne siły: niezłym przykładem może być prosta czynność wchodzenia na schody, w czasie której na staw kolana działa obciążenie ponad 200 kg.

Przedstawione tu informacje zaciekawiły Cię na tyle, że masz zamiar czytać więcej? Zachęcamy więc do kolejnej strony. Tam czeka kompleksowe objaśnienie (https://optyk-trejnowski.pl/szkla).

Osobami, które najczęściej narażone są na urazy stawów i mięśni są sportowcy – również amatorzy. Jednak problemy ze stawami są nadzwyczaj częste wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie uprawiają żadnego sportu. Jeśli odczuwamy dyskomfort powiązany z omawianymi częściami ciała, dobrze jest zweryfikować stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i niekosztownych badań, które przeprowadzane są bez zbędnego oczekiwania, takich jak np. emg (opis EMG).

badanie

Dzięki temu badaniu można szybko sprawdzić stan układu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie nie powinno być bolesne, zdarzać się może, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dób po zabiegu. Następnym ważnym badaniem, które rzetelnie przedstawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie podstawowych elementów kolana (jak choćby rzepka), jest ono przy tym zupełnie bezbolesne. Do badania usg nie należy się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego konkretnych przeciwwskazań (jak w wypadku wspomnianego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. metalowe elementy w ciele). Trzeba mieć świadomość, że niezwykle poważną rolę pełni badający lekarz, dlatego że to właśnie on może na ”żywo” postawić diagnozę i skierować uwagę na niepokojące zwyrodnienia – zanim zdecydujemy się na usg, lepiej przeznaczyć nieco czasu na znalezienie doświadczonego specjalisty, polecam .

Ignorowanie nawet niewielkich przypadłości powiązanych z bólami mięśni czy stawów może wystawić nas na ciężkie konsekwencje, które w przyszłości zwykle wymagają interwencji chirurgicznej. Nawet jeśli nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie wątpliwości wybrać się do fachowca – opisane badania nie są kosztowne, np. usg kolana to koszt nieco ponad 100 zł.