Co warto robić, żeby skutecznie uniknąć chorób trzustki?

To bez wątpienia jeden z najistotniejszych narządów ludzkiego ciała. Pełni dwie główne funkcje – endokrynną a także trawienną.

Odpowiada bowiem za prawidłową przemianę materii i reguluje poziom cukru we krwi.
kolano

Autor: Domzdrowia.pl
powikłania

Autor: George Fox Evangelical Seminary
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety niezmiernie często bywa lekceważony. Chora trzustka sprawdz długo nie daje o sobie znać. A jeśli już wysyła znaki ostrzegawcze – przykładowo: ból brzucha, wymioty, biegunka – z reguły składane są one na karb błahych żołądkowych niedyspozycji. Nierzadko uświadamiamy sobie, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego, dopiero wówczas, gdy trzustka jest mocno uszkodzona. Dlatego tak ogromne znaczenie ma – co zgodnie zaznaczają wszyscy specjaliści – profilaktyka. Częste wizyty u lekarza, badania kontrolne, odpowiednia dieta (unikanie tłustych potraw, rzucenie palenia, rzadkie sięganie po alkohol), energiczny sposób życia, uprawianie sportu – na przekór pozorom możemy zrobić naprawdę bardzo dużo, aby zadbać o swoje zdrowie.

Pamiętajmy jednakże, że najważniejsza jest czujność i baczna obserwacja własnego ciała. Chora trzustka chora trzustka to problem jakiego pod żadnym pozorem nie należy banalizować.