Z jakiego powodu urologa nie można uważać za kłopotliwego specjalistę?

Mnóstwo panów ma wrażenie, że wizyta w gabinecie urologa jest czymś wstydliwym. Z jakiego powodu? Właściwie dlatego, że urologia zajmuje się chorobami układu moczowo-płciowego u osób płci męskiej i moczowego u kobiet.

urologia

Autor: Sascha Wenninger
Źródło: http://www.flickr.com
Przekonania te zrodziły się prawdopodobnie z tego powodu, że układ płciowy u mężczyzn jest blisko połączony z moczowym. Również pokutujący w społeczeństwie mit, że jest to wyłącznie lekarz (psychiatra online) dla mężczyzn, jest zupełnie niezgodny z prawdą.
Jakimi dolegliwościami interesuje się urologia? Zajmuje się dolegliwościami wewnętrznych oraz zewnętrznych narządów płciowych oraz moczowych, a także ich zapaleniami. To urolog leczy problemy z pęcherzem. Należy do nich na przykład problem, do którego sporo osób się nie przyznaje: popuszczanie moczu. Do tego lekarza warto się wybrać także z podejrzeniem kamieni w nerkach oraz podejrzeniem nowotworów wielu narządów: prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza. Panowie zasięgną porady tego lekarza, gdy cierpią na zaburzenia erekcji. Być może jest to kolejny powód, przez który urologia jest nielubiana przez mężczyzn.
Trzeba jednak pamiętać, że wizyta u urologa, jest zwykłą wizytą u doktora, odrobinę analogiczną do wizyty u ginekologa. Czy ludzie wstydzą się wizyty u kolejnego lekarza, który zajmuje się chorobami nerek, czyli nefrologa? W żadnym wypadku. A przecież ci lekarze zajmują się niezwykle podobnymi problemami z tą zasadniczą różnicą, że urolog to także chirurg, zatem może leczyć operacyjnie.
Powinniśmy pamiętać, że zakażenia układu moczowego są bardzo częste i czasem groźne, szczególnie u kobiet.

Powinniśmy dbać o ten organ, bo spełnia niezbędną funkcję w organizmie, przefiltrowując nawet dwieście litrów płynów w ciągu doby. To z tego powodu medycy zalecają okresowe badania moczu. Dzięki nim można wykryć wiele, groźnych i mniej poważnych, chorób.