Olejki roślinne i kwiatowe

kropla

Autor: neilbetter
Źródło: http://www.flickr.com/

Wyciągi z kwiatów i roślin ze względu na swoje wyjątkowe właściwości są często wykorzystywane do produkcji kosmetyków oraz preparatów leczniczych. I choć każdego dnia słyszymy o nowym składniku, który będzie miał cudowny wpływ na naszą skórę, to warto sprawdzić jakie komponenty zostały zastosowane do produkcji wybranego produktu, szczególnie jeśli zamierzamy kupić naturalne kosmetyki dla dzieci.

kropla

Autor: neilbetter
Źródło: http://www.flickr.com/

Wyciągi z kwiatów i roślin ze względu na swoje wyjątkowe właściwości są często wykorzystywane do produkcji kosmetyków oraz preparatów leczniczych. I choć każdego dnia słyszymy o nowym naturalnym składniku, który będzie miał cudowny wpływ na naszą skórę, to warto sprawdzić jakie komponenty zostały zastosowane do produkcji wybranego produktu, szczególnie jeśli zamierzamy kupić naturalne kosmetyki dla dzieci.

Kosmetyki naturalne – czyli jakie?
Naturalne kosmetyki powinny składać się wyłącznie ze składników pochodzenia naturalnego, możliwie jak najmniej przetworzonych oraz poddanych obróbce chemicznej. Po przygotowania omawianego typu produktów wykorzystuje się oleje roślinne i kwiatowe, wyciągi z ziół a także owoce, liście czy korzenie wielu gatunków roślin.
Przeglądając etykiety konkretnych produktów warto zwracać uwagę na ich skład oraz na bazie użytych do ich produkcji składników wybierać te, które mogą przynieść nam pożądany skutek. Przed zakupem warto jednak dowiedzieć się jakie działanie posiadają wybrane ekstrakty.

kokos

Autor: SingChan
Źródło: http://www.flickr.com/

Olejek kokosowy – w swojej nieprzetworzonej postaci przypomina mętny, biały płyn o gęstej konsystencji. Po delikatnym podgrzaniu staje się bardziej płynny i lekko przezroczysty. Doskonale służy do pielęgnacji skóry ze względu na swoje antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne właściwości. Olejek kokosowy znany jest także jako doskonały środek nawilżający.

Olejek jojoba – wytłaczany z nasion tej rośliny w swojej chemicznej budowie jest niezwykle podobny do sebum wytwarzanego przez naszą skórę. Delikatny, lekko żółty, bezwonny olejek doskonale wnika w naskórek i pomaga w ochronie warstwy lipidowej. Kosmetyki z dodatkiem ekstraktu z jojoba szczególnie polecane są osobom posiadającym problemy z cerą ze względu na działanie przeciwzapalne, zmiękczające i nawilżające.

Olej ze słodkich migdałów – otrzymywany jest z nasion owoców migdałowca polecany jest do pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ze względu na właściwości antyalergiczne na jego bazie tworzone są naturalne kosmetyki dla dzieci oraz preparaty dla kobiet w ciąży – olejek migdałowy ujędrnia skórę i chroni ją przed rozstępami.

Olejek morelowy pozyskiwany z pestek tego owocu posiada wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę A i E, dzięki czemu może być wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych do zmiękczania, odżywiania oraz ochrony skóry. Olejek morelowy łagodzi także podrażnienia oraz wspomaga regencje naskórek i poprawia jej napięcie.

pszenica

Autor: Photography_Gal
Źródło: http://www.flickr.com/

Olej z pestek pszenicy – ze względu na dużą zawartość witaminy E stanowi częsty składnik preparatów nawilżających. Jego właściwości regenerujące i odżywiające sprawiają, że olej ten jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków dla cery suchej i dojrzałej. Wyciąg z pestek pszenicy najczęściej zawierają naturalne kosmetyki do twarzy (ponieważ posiada on właściwości przeciwrodnikowe i wygładzające).