Jakich etapów syfilisu zarażony może nawet nie dostrzec?

W dzisiejszych czasach moglibyśmy spotkać różne przypadłości także przenoszone drogą płciową. Jedną z takich dolegliwości jest kiła, jaką na początku możemy pomylić z opryszczką.

Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego i układu krążenia.
syfilis

Autor: Bielmar
Źródło: Bielmar
Syfilis jest dolegliwością, jaka jest przypadłością zakaźną przekazywaną drogą płciową. Bakteria, jaka wywołuje chorobę to krętek biały. Dostaje się ona przez uszkodzoną skórę.

Omawiany wątek Cię zafascynował? Zatem odwiedź witrynę (https://stojo.pl/pocket), gdyż odnajdziesz w tamtym miejscu ciekawe informacje, omawiające to zagadnienie.

Chorobą tą łatwo zarazić się poprzez kontakt bezpośredni z zakażonymi wydzielinami podczas zbliżenia seksualnego lub pocałunku. W czasie wczesnego okresu kiły, chory zakaża także w okresie, gdy zmiany na skórze nie pojawiły się. Codzienne kontakty z zarażona osobą nie sprawią, że się zarazimy chorobą. Nie można by zarazić się chorobą na terenie basenu bądź pijąc z tego samego kubka. Również nie zarazimy się kiłą przez podanie ręki lub korzystanie z jednej toalety. Bakteria, jaka odpowiada za zarażenie nie jest przenoszona drogą kropelkową. Nie zarazimy się jeśli będziemy dotykać tej samej klamki albo słuchawki.

Można by odróżnić dwa etapy syfilisu: wczesny oraz późny. Te dwa etapy występują po sobie. Wczesna kiła może trwać do dwóch lat od zarażenia. Wczesną kiłę można by podzielić na 2 fazy: kiłę pierwotną oraz wtórną. Dla obu takich faz są odmienne Objawy. Pierwszym objawem pierwotnej kiły jest pojawienie się bezbolesnej grudki na skórze w pobliżu wniknięcia krętka bladego. Taka grudka pojawia się zwykle pomiędzy 9 a 90 dniem od zakażenia. U mężczyzn o normalnych upodobaniach płciowych, grudka pojawia się w pobliżu odbytu oraz na prąciu, natomiast u kobiet na wargach sromowych oraz szyjce macicy.

Może także pojawić się na palcu lub błonie śluzowej jamy ustnej. Zmiany pierwotne ustępują same zazwyczaj po 3 tygodniach. Można takiej kiły w ogóle nie zauważyć, ponieważ jest bezbolesna.