Jak na przestrzeni epok zmieniały się techniki leczenia zębów, czyli dzieje stomatologii w wielkim skrócie

Historycy sztuki mogliby całymi godzinami opowiadać o metodach leczenia zębów na przestrzeni wieków, bowiem malarze tworzyli płótna, na których przedstawiali pracę XV-wiecznych cyrulików. Pomimo tego że archeolodzy badający szczątki starożytnych mieszkańców globu wspominają o tym, że pierwsi stomatolodzy stosowali różnego typu wypełniania, to jednak dawniej raczej nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, lecz na ekstrakcji zębów. Cechą charakterystyczną tamtych czasów z pewnością był jeden istotny fakt.

dentysta

Źródło: pixabay
Otóż, nie istniał zawód dentysty, lecz mężczyzna, zwany balwierzem albo cyrulikiem, oprócz umiejętnego wykonywania zabiegu usuwania zębów, zajmował się również strzyżeniem oraz goleniem. Jednak trzeba pamiętać, że kompetencje tego medyka były jak na owe czasy, tak czy siak, imponujące. () Jeśli dzisiaj boimy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co mogli czuć nasi pradziadowie, którzy byli zmuszeni leczyć zęby najprymitywniejszymi metodami i to dodatkowo bez zastosowania środków przeciwbólowych – w XXI wieku stomatolog we Wrocławiu lub specjalista z innego miasta na wstępie pyta, czy zaaplikować znieczulenie nawet podczas najmniej bolesnych zabiegów.

Jeśli zaciekawił Cię przedstawiony zagadnienie, poznaj serwis przydomowa oczyszczalnia ścieków cena, gdzie znajdziesz dodatkowe info. Poszerz swoją wiedzę.

Balwierz dysponował tylko elementarnymi narzędziami, a i o dezynfekcji nie wiedziano zbyt dużo. Zmianę przyniósł przełom XIX i XX wieku, gdy m. in. odkryto antybiotyki oraz promieniowanie rentgenowskie.

sprzęt dentystyczny

Autor: Andrew Fresh
Źródło: http://www.flickr.com
Ulgę chorym przyniosły oczywiście nowoczesne środki znieczulające podawane w zastrzyku – wcześniej stosowano eter bądź zwyczajnie upijano człowieka poddawanego nieprzyjemnym zabiegom. Kolejną pionierską zmianą było wykorzystanie aparatów rentgenowskich.

Aby którekolwiek omówienie było uznane za warte zainteresowania, powinno zawierać rzeczową treść. Jeśli chciałbyś ją zdobyć, kliknij tutaj i zdobądź pomocne info.

O wadze wspomnianego odkrycia może świadczyć chociażby to, że obecnie każdy stomatolog we Wrocławiu i ortodonta pracujący w krakowskiej klinice dentystycznej każdego dnia korzysta z tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. ustalić, czy konkretny ząb warto leczyć czy lepiej natychmiast go usunąć – przenieś się tutaj. A jeśli już nadmieniliśmy o zabiegu ekstrakcji, to równocześnie musimy koniecznie dodać, że w XXI wieku stomatolodzy mogą wyleczyć nawet zęby mocno zniszczone przez próchnicę albo zrekonstruować ich koronę. Dodatkowo teraz ogromną wagę przywiązuje się zarówno do zdrowego, jak i pięknego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała autonomiczną dziedziną. A nam po tamtych zabiegach pozostał najprawdopodobniej jedynie paraliżujący strach przed wizytą u dentysty.