Czy wazektomia jest zabiegiem bezpiecznym i kto mógłby się na nią zdecydować?

Również panowie mogliby zapobiec niepożądanym ciążom u kobiet. Istnieje legalna metoda, która może być porównywana z podwiązaniem jajników u kobiet.
Jest to wazektomia, która jednak nie może mylona być ze sterylizacją, ponieważ nie prowadzi ona do bezpłodności trwałej.

Jest to urologiczny zabieg, jaki polega na przecięciu nasieniowodów. Powoduje to zakłócenia w przemieszczaniu się plemników z jąder do prącia. Często zabieg ten prowadzony jest techniką bez skalpela. Technika ta polega na jednym albo 2 nakłuciach bez potrzeby cięcia. Zabieg jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu oraz jest niemalże niebolesny. Znieczulony nasieniowód uwidoczniony jest przez minimalne nacięcie skóry. W następnej kolejności zakładane są klipsy z tytanu na nasieniowody i przecinamy jest nasienny przewód. Operacja zajmuje kilkanaście minut, a pobyt pacjenta w klinice trwa ok. 1 godziny.

Chcesz doszkolić się z tego intrygującego tematu? Więc świetnie trafiłeś. Zwyczajnie naciśnij tu (http://genomed.pl/index.php/pl/badania-genetyczne) i przenieś się do nowej witryny.

Facet, który podjął decyzję o poddaniu się takiemu zabiegów, powinien to dokładnie przeanalizować. Decyzji tej nie powinno się podejmować w kryzysowej okoliczności.

wazektomia

Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Powikłania po operacji występują niezwykle rzadko. Do powikłań początkowych należy siniak na mosznie czy stan zapalny miejsca operowanego. Po wazektomii trzeba powstrzymać się od seksualnego współżycia do całkowitego zagojenia się rany. Zajmuje to przeważnie od 4 dni do dwóch tygodni. W dzień operacji nie należy pić alkoholu i prowadzić pojazdu. Do umysłowej pracy pacjent mógłby wrócić już po 4 dniach, zaś do pracy fizycznej po siedmiu dniach lekarskiego zwolnienia. Pewna jest skuteczność wazektomii. Cały czas trwają badania, które potwierdzają bezpieczeństwo tego zabiegu.

Do tej pory nie stwierdza się poważnych problemów zdrowotnych, jakie są wywołane przez podwiązanie nasieniowodów. Wazektomia nie wpływa na jakość intymnego życia oraz nie wywołuje problemów z erekcją.